Overcast
62°FOvercastFull Forecast

IHSA releases girls basketball playoff matchups

Published: Friday, Feb. 7, 2014 4:21 p.m. CDT

The Illinois High School Association has released the playoff matchups for the postseason.

In Class 1A:

Rockford (Christian Life) Regional

Tue., Feb. 11

Game 1: (4) Alden-Hebron vs. (5) South Beloit, 6 p.m.

Game 2: (3) Rockford Christian Life vs. (6) Kirkland Hiawatha, 8 p.m.

Wed., Feb. 12

Game 3: (1) Dakota vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 4: (2) Durand vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Fri., Feb. 14

Game 5: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

Hinckley (H.-Big Rock) Regional

Mon., Feb. 10

Game 1: (4) Mooseheart vs. (5) Faith Lutheran, 7 p.m.

Tue., Feb. 11

Game 2: (1) Hinckley-Big Rock vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 3: (2) Harvest Christian Academy vs. (3) Elgin Academy, 8 p.m.

Thu., Feb. 13

Game 4: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 7 p.m.

In Class 3A:

Freeport Regional

Mon., Feb. 17

Game 1: (4) Genoa-Kingston vs. (5) Harvard, 7 p.m.

Tue., Feb. 18

Game 2: (1) Rockford Lutheran vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 3: (2) Freeport vs. (3) Belvidere, 8 p.m.

Thu., Feb. 20

Game 4: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 7 p.m.

Aurora Central Catholic Regional

Mon., Feb. 17

Game 1: (4) Aurora Central Catholic vs. (5) Hampshire, 6 p.m.

Game 2: (3) Rosary vs. (6) Illinois Math and Science Academy, 8 p.m.

Tue., Feb. 18

Game 3: (1) Burlington Central vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 4: (2) St. Edward vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Thu., Feb. 20

Game 5: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

Richmond-Burton Regional

Mon., Feb. 17

Game 1: (4) Woodstock North vs. (5) Woodstock, 6 p.m.

Game 2: (3) Johnsburg vs. (6) Marengo, 8 p.m.

Tue., Feb. 18

Game 3: (1) Marian Central vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 4: (2) Richmond-Burton vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Thu., Feb. 20

Game 5: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

In Class 4A:

Jacobs Regional

Mon., Feb. 17

Game 1: (4) Larkin vs. (5) Jacobs, 6 p.m.

Game 2: (3) Dundee-Crown vs. (6) Elgin, 8 p.m.

Tue., Feb. 18

Game 3: (1) South Elgin vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 4: (2) Streamwood vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Thu., Feb. 20

Game 5: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

Cary-Grove Regional

Mon., Feb. 17

Game 1: (4) Crystal Lake Central vs. (5) McHenry, 6 p.m.

Game 2: (3) Cary-Grove vs. (6) Grant, 8 p.m.

Wed., Feb. 19

Game 3: (1) Prairie Ridge vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 4: (2) Crystal Lake South vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Fri., Feb. 21

Game 5: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

Rockford Jefferson Regional

Mon., Feb. 17

Game 1: (4) Rockford East vs. (5) Rockford Jefferson, 6 p.m.

Tue., Feb. 18

Game 2: (1) Huntley vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 3: (2) DeKalb vs. (3) Belvidere North, 8 p.m.

Thu., Feb. 20

Game 4: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 7 p.m.

Previous Page|1|2|Next Page

Get breaking and town-specific news sent to your phone. Sign up for text alerts from the Northwest Herald.

More News

Reader Poll

Did you attend community college?
Yes
No