Fog/Mist
54°FFog/MistFull Forecast

Northwest Herald earns state APME awards

Published: Friday, June 13, 2014 1:39 p.m. CDT

SPRINGFIELD (AP) — The Chicago Sun-Times won sweepstakes awards for stories and photos in the Illinois Associated Press Media Editors annual news contest for a multimedia package about the aftermath of the slaying of a Chicago teenager.

Among medium-sized papers, The Northwest Herald in Crystal Lake won both editorial and photo sweepstakes awards, while The Register-Mail in Galesburg took editorial and photo sweepstakes awards in the small newspaper division.

The winners were announced Thursday at the IAPME and Illinois Press Association annual convention.

IAPME, a professional organization for newspaper members of The Associated Press cooperative, elected Sun-Times Publisher/Editor-in-Chief Jim Kirk president for 2014-15. Newly elected to the IAPME board were Angie Muhs, incoming executive editor of The State Journal-Register in Springfield, and Kate Schott, editor of The Herald-News in Joliet and Morris Daily Herald.

The sweepstakes winners cap the annual news contest — a single sweepstakes winner is chosen from among all first-place entries in each size division of the contest. Other winners were previously announced.

___

Editorial sweepstakes:

Division A: Jessica Koscielniak, Peter Holderness, Chicago Sun-Times, "The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to Rest."

Division B: Staff, The Northwest Herald, Crystal Lake, "Strapped in Suburbia.

Division C: Tom Loewy, Ariel Cheung, Joe Ward, Register-Mail, Galesburg, for "Fatal Dog Attack."

Photo sweepstakes:

Division A: Jessica Kocielniak, Chicago Sun-Times, "The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to rest," photo package.

Division B: H. Rick Bamman, The Northwest Herald, Crystal Lake, "Pure Joy."

Division C: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, "Flying by the Seat of His Pants."

___

Previously announced IAPME awards:

Div. A, B, C

NEWS INNOVATOR OF THE YEAR 1st Place: Paul Saltzman, Chad Merda, Chicago Sun-Times, "The Killing of David Koschman "

Div. A

PRINT NEWSPAPER GENERAL EXCELLENCE:

1st place: Journal Star, Peoria

2nd Place: Belleville News-Democrat

3rd Place: The Rock Island Argus

Div. A

BREAKING NEWS

1st Place: Staff, Journal Star, Peoria, "Tornado Coverage"

2nd Place: Natasha Korecki, Lynn Sweet, Fran Spielman, Chicago Sun-Times, "Judgment Day for Jacksons"

3rd Place: Beth Hundsdorfer, George Pawlaczyk, The News-Democrat, Belleville, "Cook Coverage"

Div. A

FEATURE

1st Place: Stefano Esposito, Chicago Sun-Times, "Life & Limb"

2nd Place: Corina Curry, Rockford Register Star, "March on Washington"

3rd Place: Staff, Daily Herald, Arlington Heights, "Fox River Towns"

Div. A

SPORTS BREAKING NEWS

1st Place: Tim Sassone, Barry Rozner, Mike Imrem, Daily Herald, Arlington Heights, "Blackhawks Win Stanley3rd Place: Matt Daniels, The News-Gazette, Champaign, "Who Knew?"

Div. A

SPORTS FEATURE

1st Place: Adam Duvall, Journal Star, Peoria, "No. 1 in Your Heart"

2nd Place: Marcus Jackson, The News-Gazette, Champaign, "A Leap of Faith"

3rd Place: Matt Daniels, The News-Gazette, Champaign, "Hitch Route"

Div. A

ENTERPRISE STORY

1st Place: Jessica Koscielniak, Peter Holderness, Chicago Sun-Times, "The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to Rest"

2nd Place: Jeff Kolkey, Rockford Register Star, "Caught in the Crossfire"

3rd Place: Phil Luciano, Journal Star, Peoria, "60 Years a Mystery"

Div. A

ENTERPRISE SERIES

1st Place: Chris Fusco, Tony Arnold, Monifa Thomas, Chicago Sun-Times, "DCFS' Faces of Failure"

2nd Place: Brian Leaf, Rockford Register Star, "Poor Town"

3rd Place: None Selected

Div. A

BUSINESS

1st Place: Tim Novak, Chicago Sun-Times, "Burke's Law"

2nd Place: Staff, The News-Gazette, Champaign, "Affordable Care Act & Get Covered Illinois"

3rd Place: Dan Mihalopoulos, Chicago, "Clout in Session"

Div. A

ENTERTAINMENT

1st Place: Staff, Chicago Sun-Times, "Roger Ebert - 1942-2013"

2nd Place: Dann Gire, Daily Herald, Arlington Heights, "Gire Laments Loss of 'Titan,' Friend Roger Ebert"

3rd Place: Barbara Vitello, Daily Herald, Arlington Heights, "ATC's Revised 'Columbinus' as Powerful, Unsettling as Ever"

Div. A

COLUMN OR BLOG

1st Place: Shane Brown, The Argus, Rock Island

2nd Place: Mark Brown, Chicago Sun-Times

3rd Place: Phil Luciano, Journal Star, Peoria

Div. A

SPORTS COLUMN OR BLOG

1st Place: Joe Ostermeier, The News-Democrat, Belleville

2nd Place: Rick Morrissey, Chicago Sun-Times

3rd Place: Rick Telander, Chicago Sun-Times

Div. A

INVESTIGATIVE REPORTING

1st Place: Tim Novak, Chris Fusco, Chicago Sun-Times, "Tarnished Badges"

2nd Place: Beth Hundsdorfer, George Pawlaczyk, The News-Democrat, Belleville, "Scandal Leads to Chief's Suicide"

3rd Place: None Selected

Div. A

PUBLIC SERVICE

1st Place: Staff of the Rockford Register Star, State Journal-Register of Springfield, Journal Star of Peoria and Register-Mail of Galesburg, Journal Star, Peoria, "Deadbeat Illinois"

2nd Place: Jake Griffin, Daily Herald, Arlington Heights, "Suburban Watchdog"

3rd Place: Doug Finke, State Journal-Register, Springfield, "History of Neglect"

Div. A

HEADLINES

1st Place: Rich Barak, The News-Gazette, Champaign

2nd Place: Emily Heise, The Argus, Rock Island

3rd Place: Niko Dugan, The News-Gazette, Champaign

Div. A

PRINT NEWSPAPER PAGE DESIGN

1st Place: Jessica Sedgwick, Chicago Sun-Times, "Everyday & Runway"

2nd Place: James Smith, Chicago Sun-Times, "He's Back"

3rd Place: James Smith, Chicago, "Nelson Mandela 1918-2013"

Div. A

INFORMATIONAL GRAPHIC

1st Place: Max Rust, Chicago Sun-Times, "High Octane"

2nd Place: Michael Anthony Noel, Journal Star, Peoria, "Flooding Along the Illinois River"

3rd Place: Laura Emerick, Max Rust, Chicago, "Roger Ebert: A Life"

Div. A

NEWSPAPER WEBSITE

1st Place: Staff, Chicago Sun-Times, "suntimes.com"

2nd Place: Staff, Daily Herald, Arlington Heights, "dailyherald.com"

3rd Place: Joe Ostermeier, Carla Anderson, Maria Hasenstab, The News-Democrat, Belleville, "bnd.com"

Div. A

MULTIMEDIA STORYTELLING

1st Place: Jessica Koscielniak, Peter Holderness, Chicago Sun-Times, "The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to Rest"

2nd Place: Ted Schurter, Rich Saal, Chris Dettro, State Journal-Register, Springfield, "Remembering the Death of John F. Kennedy"

3rd Place: Ted Schurter, State Journal-Register, Springfield, "Reflections from Illinois: March on Washington 50th Anniversary"

Div. A

SPOT NEWS PHOTO

1st Place: Zia Nizami, The News-Democrat, Belleville, "Drowning Grief"

2nd Place: Todd Mizener, The Argus, Rock Island, "Burned Out"

3rd Place: David Proeber, The Pantagraph, Bloomington, "Rescue from Hell"

Div. A

FEATURE PHOTO

1st Place: Justin L. Fowler, State Journal-Register, Springfield, "A Little Too Close"

2nd Place: Ted Schurter, State Journal-Register, Springfield, "Sisters in Softball"

3rd Place: Rick West, Daily Herald, Arlington Heights, "Come on, Let's Talk"

Div. A

SPORTS ACTION PHOTO

1st Place: David Zalaznik, Journal Star, Peoria, "Redneck Fishing"

2nd Place: Ron Johnson, Journal Star, Peoria, "Senior Olympics"

3rd Place: Chet Strange, The Argus, Rock Island, "Drop Shot"

Div. A

SPORTS FEATURE PHOTO

1st Place: Zia Nizami, The News-Democrat, Belleville, "Floored"

2nd Place: Robin Scholz, The News-Gazette, Champaign, "Relief Valve"

3rd Place: Ron Johnson, Journal Star, Peoria, "Basketball Tomfoolery"

Div. A

GENERAL NEWS PHOTO

1st Place: Ted Schurter, State Journal-Register, Springfield, "Showing Strength"

2nd Place: Justin L. Fowler, State Journal-Register, Springfield, "Gay Marriage is Legal"

3rd Place: Chet Strange, The Argus, Rock Island, "Mutton Busted"

Div. A

PICTORIAL PHOTO

1st Place: Steve Smedley, The Pantagraph, Bloomington, "Windmill and Ice"

2nd Place: Ron Johnson, Journal Star, Peoria, "Parkour Flip"

3rd Place: Lori Ann Cook-Neisler, The Pantagraph, Bloomington, "Moon Festival"

Div. A

PORTRAIT/PERSONALITY

1st Place: Ted Schurter, State Journal-Register, Springfield, "Music to Remember"

2nd Place: Steve Nagy, The News-Democrat, Belleville, "Yard Ape"

3rd Place: Rich Saal, State Journal-Register, Springfield, "Grube's Flight"

Div. A

PHOTO ILLUSTRATION

1st Place: David Proeber, The Pantagraph, Bloomington, "Allergy Attack"

2nd Place: Todd Welvaert, The Argus, Rock Island, "Underage Drinking"

3rd Place: None Selected

Div. A

PICTURE STORY

1st Place: Jessica Kocielniak, Chicago Sun-Times, "The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to rest"

2nd Place: Photo staff, Journal Star, Peoria, "Spring Floods Soak Central Illinois"

3rd Place: Derik Holtmann, The News-Democrat, Belleville, "Atop the Stan Span"

Div. B

PRINT NEWSPAPER GENERAL EXCELLENCE

1st place: Sauk Valley Newspapers

2nd Place: The Herald-Whig, Quincy

3rd Place: Northwest Herald, Crystal Lake

Div. B

BREAKING NEWS

1st Place: Staff, The Herald-Whig, Quincy, "Newcomb 'A Total Loss'"

2nd Place: Derek Barichello, David Giuliani, Sauk Valley Newspapers, "City to Recoup $40M"

3rd Place: Staff, Southern Illinoisan, Carbondale, "Brookport Tornado"

Div. B

FEATURE

1st Place: Maggie Menderski, The Herald-Whig, Quincy, "Hayden's Homecoming"

2nd Place: Maggie Menderski, The Herald-Whig, Quincy, "An Independent Spirit"

3rd Place: Edward Husar, The Herald-Whig, Quincy, "Barbershop Duet"

Div. B

SPORTS BREAKING NEWS

1st Place: Jared Bell, News-Tribune, LaSalle, "Panthers Reach State"

2nd Place: Christopher Heimerman, Dan Woessner, Sauk Valley Newspapers, "State Basketball Coverage"

3rd Place: Matt Schuckman, The Herald-Whig, Quincy, "Queens of the Pitch"

Div. B

SPORTS FEATURE

1st Place: Brian Weidman, Sauk Valley Newspapers, "Long Way to the Top"

2nd Place: Dan Woessner, Sauk Valley Newspapers, "Ball in His Court"

3rd Place: Matt Schuckman, The Herald-Whig, Quincy, "One Shot for the Whole Season"

Div. B

ENTERPRISE STORY

1st Place: Jim Dallke, Northwest Herald, Crystal Lake, "Abused by the System"

2nd Place: Tara Becker, Derek Barichello, Sauk Valley Newspapers, "Figuring It Out"

3rd Place: Joseph Bustos, Northwest Herald, Crystal Lake, "One Year of Video Gaming"

Div. B

ENTERPRISE SERIES

1st Place: Staff, Northwest Herald, Crystal Lake, "Strapped in Suburbia"

2nd Place: Staff, Journal Gazette, Mattoon, "Balancing The Books: School Funding Woes"

3rd Place: Staff, News-Tribune, LaSalle, "A Practical Guide to the Patient Protection and Affordable Care Act"

Div. B

BUSINESS

1st Place: Chris Lusvardi, Herald & Review, Decatur, "ADM to Move World Headquarter"

2nd Place: David Giuliani, Sauk Valley Newspapers, "In Iowa, Jobless Rates Are Lower"

3rd Place: Kevin Caufield, News-Tribune, LaSalle, "Ottawa Triumphant"

Div. B

ENTERTAINMENT

1st Place: Dennis Yohnka, Daily-Journal, Kankakee, "''The Voice" Picks Lupe"

2nd Place: Tim Cain, Herald & Review, Decatur, "Missing Piece"

3rd Place: , None Selected

Div. B

COLUMN OR BLOG 1st Place: Dennis Yohnka, Daily-Journal, Kankakee

2nd Place: Kevin Lyons, Northwest Herald, Crystal Lake

3rd Place: Tim Cain, Herald & Review, Decatur

Div. B

SPORTS COLUMN OR BLOG

1st Place: Tom Musick, Northwest Herald, Crystal Lake

2nd Place: Dan Woessner, Sauk Valley Newspapers

3rd Place: Mark Tupper, Herald & Review, Decatur

Div. B

INVESTIGATIVE REPORTING

1st Place: Matt Mencarini, Sauk Valley Newspapers, "Lunch Time Over"

2nd Place: Kevin Caufield, News-Tribune, LaSalle, "Struggling to Stay Afloat"

3rd Place: Staff, Kankakee, "Nuke Series"

Div. B

PUBLIC SERVICE

1st Place: Christopher Heimerman, Sauk Valley Newspapers, "The Naturals"

2nd Place: Chelsea McDougall, Northwest Herald, Crystal Lake, "Alternate Revenue Bonds"

3rd Place: Staff, News-Tribune, LaSalle, "Say a Prayer for Us"

Div. B

HEADLINES

1st Place: Jeff Rogers, Sauk Valley Newspapers

2nd Place: Dan Woessner, Sauk Valley Newspapers

3rd Place: Christopher Heimerman, Sterling

Div. B

PRINT NEWSPAPER PAGE DESIGN

1st Place: Rhonda May, Southern Illinoisan, Carbondale, "Ring It in Right"

2nd Place: Jean Zerfowski, Herald & Review, Decatur, "Drawn out"

3rd Place: Cara Recine, Southern Illinoisan, Carbondale, "Greek Culture"

Div. B

INFORMATIONAL GRAPHIC

1st Place: Staff, Daily-Journal, Kankakee, "Day of Destruction"

2nd Place: Staff, Daily-Journal, Kankakee, "Who Will Replace Dwight?"

3rd Place: Staff, Kankakee, "Troubled Assets"

Div. B

NEWSPAPER WEBSITE

1st Place: Angel Sierra, Sauk Valley Newspapers, "saukvalley.com"

2nd Place: Staff, The Herald-Whig, Quincy

3rd Place: Staff, Southern Illinoisan, Carbondale, "TheSouthern.com"

Div. B

MULTIMEDIA STORYTELLING

1st Place: Phil Carlson, The Herald-Whig, Quincy, "Hayden's Homecoming"

2nd Place: Staff, Herald & Review, Decatur, "Affordable Care Act"

3rd Place: Staff, Herald & Review, Decatur, "JFK Rembered"

Div. B

SPOT NEWS PHOTO

1st Place: Kyle Grillot, Northwest Herald, Crystal Lake, "Drug Bust"

2nd Place: Danny Damiani, Herald & Review, Decatur, "Tornado Damage"

3rd Place: John Badman, The Telegraph, Alton, "Smokey House Fire"

Div. B

FEATURE PHOTO

1st Place: Lisa Morrison, Herald & Review, Decatur, "Celebration Riders"

2nd Place: Lathan Goumas, Northwest Herald, Crystal Lake, "Funny Lunch"

3rd Place: John Badman, The Telegraph, Alton, "Seeing Pumpkins"

Div. B

SPORTS ACTION PHOTO

1st Place: H. Rick Bamman, Northwest Herald, Crystal Lake, "Pure Joy"

2nd Place: Phil Carlson, The Herald-Whig, Quincy, "Up for Grabs"

3rd Place: Phil Carlson, The Herald-Whig, Quincy, "Boxing His Ears"

Div. B

SPORTS FEATURE PHOTO

1st Place: Jim Bowling, Herald & Review, Decatur, "State Track Jubilation"

2nd Place: Michael Kipley, The Herald-Whig, Quincy, "Postseason Tears"

3rd Place: Monica Maschak, Northwest Herald, Crystal Lake, "Wanted"

Div. B

GENERAL NEWS PHOTO

1st Place: Lathan Goumas, Northwest Herald, Crystal Lake, "Rained on"

2nd Place: John Badman, The Telegraph, Alton, "Vigil for Bus Driver"

3rd Place: Sarah Nader, Northwest Herald, Crystal Lake, "Ponytail Surprise"

Div. B

PICTORIAL PHOTO

1st Place: Jim Bowling, Herald & Review, Decatur, "Labor Day Parade Reflection"

2nd Place: Alex Paschal, Sauk Valley Newspapers, "Cold"

3rd Place: John Badman, The Telegraph, Alton, "Morning Clouds"

Div. B

PORTRAIT/PERSONALITY

1st Place: Steve Matzker, Southern Illinoisan, Carbondale, "Mr. Guy"

2nd Place: Jim Bowling, Herald & Review, Decatur, "Will Coulombe"

3rd Place: Chris Yucus, News-Tribune, LaSalle, "World War II Vet"

Div. B

PHOTO ILLUSTRATION

1st Place: Alex Paschal, Sauk Valley Newspapers, "Wasted"

2nd Place: Steve Matzker, Southern Illinoisan, Carbondale, "Heat Wave"

3rd Place: Alex Paschal, Sterling, "Crundwell Equation"

Div. B

PICTURE STORY

1st Place: Phil Carlson, The Herald-Whig, Quincy, "Barbershop Duet"

2nd Place: Michael Kipley, The Herald-Whig, Quincy, "Back to Work"

3rd Place: Steve Bohnstedt, The Herald-Whig, Quincy, "An Independent Spirit"

Div. C

PRINT NEWSPAPER GENERAL EXCELLENCE

1st place: The Register-Mail, Galesburg

2nd Place: The Breeze Courier, Taylorville

3rd Place: Effingham Daily News

Div. C

BREAKING NEWS

1st Place: Staff, Register-Mail, Galesburg, "President Obama Visits Galesburg"

2nd Place: Ariel Cheung, Tom Loewy, Register-Mail, Galesburg, "Fatal Shooting"

3rd Place: Ariel Cheung, Joe Ward, Register-Mail, Galesburg, "Downpour!"

Div. C

FEATURE 1st Place: Tom Loewy, Register-Mail, Galesburg, "Promise of a Lifetime"

2nd Place: Tony Huffman, Effigingham Daily News, "Helping Harvest"

3rd Place: Tony Huffman, Effingham, "Final Ride"

Div. C

SPORTS BREAKING NEWS

1st Place: Staff, Daily Chronicle, DeKalb, "Fiesta Foiled: Bowling Green 47, Northern Illinois 27"

2nd Place: Ryan Czachorski, Effigingham Daily News, "Won It for Webby"

3rd Place: Ryan Czachorski, Effingham, "Cumberland Falls in Controversial Finish"

Div. C

SPORTS FEATURE

1st Place: Ross Jacobson, Daily Chronicle, DeKalb, "Commit to the 'Syco Ward'"

2nd Place: Steve Stout, The Times, Ottawa, "Streator Runners Give Helping Hand to Fallen Teammate"

3rd Place: Charlie Ellerbrock, The Times, Ottawa, "Golf No Challenge for Pirate Pair"

Div. C

ENTERPRISE STORY

1st Place: Allison Goodrich, Joe Ward, Tom Loewy, Register-Mail, Galesburg, "President Obama in Galesburg"

2nd Place: Ariel Cheung, Register-Mail, Galesburg, "Graduation Rate - A Poor Rating"

3rd Place: David Thomas, Daily Chronicle, DeKalb, "Still Vacant"

Div. C

ENTERPRISE SERIES

1st Place: Ariel Cheung, Register-Mail, Galesburg, "Drug Court"

2nd Place: Allison Goodrich, Register-Mail, Galesburg, "International Adoption - A Family Journey"

3rd Place: Jerrilyn Zavada, The Times, Ottawa, "Questing for God"

Div. C

BUSINESS

1st Place: Allison Goodrich, Register-Mail, Galesburg, "Grave Concerns"

2nd Place: Nick Ostdick, Register-Mail, Galesburg, "Galesburg by the Slice"

3rd Place: John Pulliam, Register-Mail, Galesburg, "The Slow Climb Back"

Div. C

COLUMN OR BLOG

1st Place: Julie Stroebel Barichello, The Times, Ottawa

2nd Place: Jay Redfern, Register-Mail, Galesburg

3rd Place: Tom Martin, Register-Mail, Galesburg

Div. C

SPORTS COLUMN OR BLOG

1st Place: Steve Nitz, Daily Chronicle, DeKalb

2nd Place: Mike Trueblood, Register-Mail, Galesburg

3rd Place: J.T. Pedelty, The Times, Ottawa

Div. C

INVESTIGATIVE REPORTING

1st Place: Tom Loewy, Ariel Cheung, Joe Ward, Register-Mail, Galesburg, "Fatal Dog Attack"

2nd Place: Jeff Engelhardt, Jillian Duchnowski, Daily Chronicle, DeKalb, "NIU's Williams Named in Warrant"

3rd Place: Marylee Rasar, The Breeze-Courier, Taylorville, "Looking for Lillian"

Div. C

PUBLIC SERVICE

1st Place: Staff, Daily Chronicle, DeKalb, "IHSA Football Championships Come to DeKalb"

2nd Place: None Selected

3rd Place: None Selected

Div. C

HEADLINES

1st Place: Julie Stroebel Barichello, The Times, Ottawa

2nd Place: Lonny Cain, The Times, Ottawa

3rd Place: Rob Buck, Register-Mail, Galesburg

Div. C

PRINT NEWSPAPER PAGE DESIGN

1st Place: Paul Wleklinski, Daily Chronicle, DeKalb, "A Look Back at History"

2nd Place: Adam McHugh, Register-Mail, Galesburg, "Galesburg by the Slice"

3rd Place: Inger Koch, Daily Chronicle, DeKalb, "What Does the Fox Say?"

Div. C

INFORMATIONAL GRAPHIC

1st Place: Julie Davis, Register-Mail, Galesburg, "Galesburg by the Slice"

2nd Place: None Selected

3rd Place: None Selected

Div. C

NEWSPAPER WEBSITE

1st Place: Staff, Daily Chronicle, DeKalb, "Daily Chronicle"

2nd Place: Jay Redfern, Register-Mail, Galesburg, "galesburg.com"

3rd Place: None Selected

Div. C

MULTIMEDIA STORYTELLING

1st Place: Staff, Daily Chronicle, DeKalb, "Heisman History: Jordan Lynch's Journey to New York City"

2nd Place: Ross Jacobson, Daily Chronicle, DeKalb, "Behind the Scenes Look at the 'Syco Ward'"

3rd Place: None Selected

Div. C

SPOT NEWS PHOTO

1st Place: John Williams, Register-Mail, Galesburg, "Street Level Flooding"

2nd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, "Sunshine Through the Smoke"

3rd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, "Comforting Her Son"

Div. C

FEATURE PHOTO

1st Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, "Flying by the Seat of His Pants"

2nd Place: Tom Sistak, The Times, Ottawa, "Jump Frog Jump"

3rd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, "Window Shopping"

Div. C

SPORTS ACTION PHOTO

1st Place: Monica Maschak, Daily Chronicle, DeKalb, "Spartans Celebrate"

2nd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, "Dusty Slide"

3rd Place: Doug Larson, The Times, Ottawa, "Loose Ball"

Div. C

SPORTS FEATURE PHOTO

1st Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, "The Agony of Defeat"

2nd Place: Ryan Czachorski, Effigingham Daily News, "Miller Celebrates Walkoff Win"

3rd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, "Celebrating the Big Play"

Div. C

GENERAL NEWS PHOTO

1st Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, "Fatal Dog Attack"

2nd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, "Home Lost in Flood"

3rd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, "Firefighter Training"

Div. C

PICTORIAL PHOTO

1st Place: Tom Sistak, The Times, Ottawa, "Stepping Lightly"

2nd Place: Robert Winner, Daily Chronicle, DeKalb, "Praying Mantis"

3rd Place: Tom Sistak, The Times, Ottawa, "Cast Away"

Div. C

PORTRAIT/PERSONALITY

1st Place: Robert Winner, Daily Chronicle, DeKalb, "Veteran of the Month"

2nd Place: Monica Maschak, Daily Chronicle, DeKalb, "GOP Cheerleader"

3rd Place: Doug Larson, The Times, Ottawa, "Dedication"

Previous Page|1|2|3|4|5|6|7|8|Next Page

Get breaking and town-specific news sent to your phone. Sign up for text alerts from the Northwest Herald.

Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Reader Poll

Do you agree with the County Board's decision to turn away state funding that could have been used to help the uninsured?
Yes
No