Overcast
74FOvercastFull Forecast

Candidate filings in select local races

List of candidates who filed petitions in selected local races. Monday was the final day of the filing period for the April 17 election.

MCHENRY COUNTY

MUNICIPALITIES

Four-year terms unless noted

Village of Algonquin

Village Trustee: (4-year term, vote for three)

Steve Kaniewski

Steve Sarafin

Deborah Sosine

John Spella

Jim Steigert

Village of Barrington Hills

Village Trustee: (4-year term, vote for three)

Beth Mallen

Julie McKevitt

Walter Smithe III

Village of Bull Valley

Village President:

Brian Miller

Village Trustee: (4-year term, vote for two)

Margaret Bailey

Village Trustee: (2-year term, vote for two)

Edgar Ellinghausen

Village of Cary

Village Trustee: (Two-year term, vote for two)

Duane Rick Dudek

Robert (Trey) Ludford

Village Trustee: (Four-year term, vote for two)

Barbara Hill

Thomas Kierna

Debra E. McNamee

Robert L. Bragg

Village of Fox Lake

Village Trustee: (vote for three)

Bill Borchers

Nancy E. Koske

Greg Murrey

Kevin Burt

Jack Kiesgan

Village Clerk: (two-year term, vote for one)

Samantha Weeks

Karla-Jean Zander

Fox Waterway Agency (four-year seat)

Trustee:

Lake County (vote for one)

Mike Mueller

McHenry County (vote for two)

Nancy Cwynar

Bill Brookman

Village of Greenwood

Village Trustee: (vote for three)

Louis Pappas

Martin Sobczak

John D. Ferris

Richard Boettcher

Village President:

Robert L. Thompson

Michael Stanard

Village of Fox River Grove

Village Trustee: (vote for three)

Duane Figurski

Cindy Cramer

Jim Tuman

Village of Lake in the Hills

Village Trustee: (vote for three)

Paul Mulcahy

Ray Bogdanowski

Joe Murawski

Ron Sloan

Village of Hampshire

Village Trustee: (vote for three)

Orris Ruth

Ed Szydlowski

Janet Krause

City of Harvard

Ward 1 Alderman: (vote for one)

Brian Leyden

Ward 2 Alderman: (vote for one)

Debra Szczap

Ward 3 Alderman: (vote for one)

Ricky Adams

Ward 4 Alderman: (vote for one)

Darrell Perkins

Village of Hebron

Village Trustee: (vote for three)

Sharon Pohlman

Mark Shepherd

Mark Mogan

Village of Holiday Hills

Village Trustee: (vote for three)

Michele “Mickey” Brown

Al Bielsky

Nancy Bulava

Jennifer Osterman-Keyes

Village of Huntley

Village Trustee: (4-year term, vote for three)

Joseph Holtorf

Harry Leopold

Niko Kanakaris

Jay Kadakia

Cindi McDonald

Village Trustee: (two-year term, vote for one)

John Piwko

Village of Island Lake

Village Trustee (four-year term, vote for three)

Greg Guido

Rich Garling

Don Saville

John Ponio

Village Trustee (two-year term, vote for two)

Don Verciglio

Fran Sadoski

Village of Johnsburg

Village Trustee: (vote for three)

Bruce Bennett

Ed Hettermann

Mary Louise Hutchinson

Village of Lakemoor

Village Trustee: (vote for three)

Ralph Brindise

Robert Koehl

Anthony (Tony) Musur

Kathleen Lennon

Todd Hendrickson

Greg LaPlante

Village of Lakewood

Village Trustee: (vote for three)

Eugene Furey

Carl Davis

John Pfeuffer

David Dean

Janet Epp

Alan Kanabay

Kenneth M. Santowski

City of Marengo

Ward 1 Council member: (vote for one)

Michael J. Smith

Dorothy S. Otis

Ward 2 Council member: (vote for one)

Ward 3 Council member: (vote for one)

Pat Signore

Ward 4 Council member: (vote for one)

Todd A. Hall

City Clerk: (2-year term)

Theressa A. Hoschouer

Village of McCullom Lake

Village Trustee: (vote for three)

Nancy A. Matthesius

Marilyn E. Shepit

Sandra L. Speciale

Kristopher L. Coss

Michael Walter

City of McHenry

Ward 2 Alderman: (vote for one)

Andrew “Andy” Glab

Ward 4 Alderman: (vote for one)

Steven Murgatroyd

Ward 6 Alderman: (vote for one)

Robert J. Peterson

Ward 7 Alderman: (vote for one)

Geraldine A. Condon

Village of Oakwood Hills

Village Trustee: (vote for two)

Cole Kain

Bonnie Macfarlane

Martin Gierut

Village of Port Barrington

Village Trustee: (vote for three)

Kevin Pietrucha

Village of Prairie Grove

Village Trustee: (vote for three)

Keith McConnell

Todd Greenwald

William Randal Baudin II

Village of Richmond

Village Trustee: (vote for three)

Peter Koenig

Charles Schultz Jr.

Charlotte Hollenbach

David Kielpinski

Village of Ringwood

Village President: (vote for one)

Richard E. Mack

Village Trustee: (vote for three)

Joseph M. Dercole

James R. Mudra

Don Robert House

Village of Spring Grove

Village Trustee: (vote for three)

Del Houghton

Ron Kopke

Michael Lee

Jim Anhalt

Village of Trout Valley

Village President:

Robert Baker

Village Trustee: (four-year term, vote for three)

Kate Barrett

Todd Somers

Lisa Kidder

Village Trustee: (two-year term, vote for two)

Craig Mackey

Michael Duffy

Village of Union

Village Trustee: (vote for three)

Debora Pace

Paul Psilos

John Kelly

Stanley G. McDonald

Village of Wonder Lake

Village President:

Anthony Topf

Village Trustee: (vote for three)

William Arnos

Michael Heger

Ed Stygar

Larry Reinhard

Edward Peters

Village Clerk:

JoEllen McIntosh

School District Boards

Four-year terms unless noted

Alden-Hebron District 19

(vote for three)

Jeffrey Helland

Sara Sykora

Paula French

Rob Ogle

Toby Behrens

Barrington Unit School District 220

(four-year term, vote for three)

Brian Battle

Judy Freeman

Jeff Church

Bob Murphy

Thomas Lidbury

Cara Richardson

Thomas Krettler

(two-year term, vote for one)

Thomas Lidbury

Timothy Hull

Belvidere District 100

(vote for three)

Ted Stenerson

Gregory Wilhelm

Lisa Gorman Perez

Carpentersville Community Unit District 300

(vote for four)

David Alessio, Dundee Township

Monica Clark, Hampshire Township

Dennis Cleveland, Dundee Township

Alfred Douglas, Rutland Township

Mary Fioretti, Algonquin Township

John Groth, township unknown

John Ryan, Algonquin Township

Joseph Stevens, Dundee Township

Chris Stanton, Rutland Township

• Among the four available terms, no more than one may be elected from Algonquin Township and no more than two may be elected from Dundee Township.

Cary District 26

(vote for three)

Stephen Bush

Kristen Lewis

Julie Lehman

Community High School District 155

(vote for three)

Jim Nelson

Barbara Slusin

Paul Roth

Karen Whitman

Crystal Lake District 47

(vote for three)

Nancy Gonsiorek

Lisa Knoeppel

Jeff Larkin

Bob Linning

Dave Hubbard

Fox River Grove District 3

(four-year term, vote for three)

Susan McGarrigle

Thomas Mollet

Gerry Blohm

(two-year term, vote for one)

Lisa Anderson

Harrison District 36

(four-year term, vote for three)

Karen Parks

Linda Amettis

George Wood

(two-year term, vote for one)

Jeff Prickett

Harvard Unit District 50

(four-year term, vote for three)

Steve Miller

Mark Stricker

Ken Book

Huntley District 158

(four-year term, vote for three):

Roger Henderson Jr.

Linda Moore

Aileen Seedorf

Jim Carlin

Kevin Gentry

David Larkin

Mike Skala

(two-year term, vote for one):

Tony Quagliano

Johnsburg District 12

(vote for three)

Gary Barla

Scott Rowe

Melissa Tinsley

William E. Wiltse Jr.

Marengo High School District 154

(vote for three)

Elizabeth A. Henning

Leah Trader

Dianna K. Torman

Marengo-Union District 165

(vote for four)

Pat VanVoorhees

Robert Slocum

Jeffrey C. Hoffmann

Deborah Duthorn

McHenry County Regional School Board

Trustee (six-year term, vote for two)

Susan M. Hereley

McHenry Elementary District 15

(vote for three)

John O’Neill

Patrick Miller

Matthew Mayer

Geoffrey Sponholtz

McHenry High School District 156

(vote for three)

Thomas Webb

Robert Zielinski

Kevin G. Weisenberger

Mellody Sue Ahrens

Nippersink District 2

(vote for three)

Glenn Samuel

Mike Gullifor

Diane Bushing

Prairie Grove District 46

(vote for three)

David Etling

Tara M. Rand

Laura Domoto

Karen E. Bowman

Sharon Rogowski

Linda Rokosik

Richmond-Burton High School District 157

(four-year term, vote for three)

Tom Wisinski

Dennis Holian

Douglas Bushing

(two-year term, vote for one)

Kim Albright

Riley District 18

(vote for three)

Christopher Peters

Jay Behnke

Debora Proberts

Scott Parchutz

Wauconda District 118

(four-year term, vote for three):

Brian Swanson

Magdalene (Maggie) Liddell

Michael Schekel

William Skowronnek

John Armstrong

(two-year term, vote for one):

Carey McHugh

Woodstock Unit District 200

(vote for three):

Sue Palmore

Mark Heckmon

Bob Birchfield

Kathy Lechner

Community College Boards

Six-year terms unless noted

McHenry Community College District 528

(vote for two):

Donna Kurtz

Carol S. Larson

Dave Boger

Rock Valley Community College District 511

(vote for three)

Jack L. Simon

Stephanie Raach

Kent E. Peterson

Theodore J. Biondo

Steven Ullrick

David I. Powers

Clifford L. Kirkland

Michael Olson

Elgin Community College District 509

(vote for two):

Bob Huff

Clare M. Ollayos

Dave Strahl

Robert McBride

Harper Community College District 512

(vote for two):

Laurie Stone

Jeffrey McDonald

Richard X. Fischer

Sara Mario

PARK DISTRICTS

Four-year terms unless noted

Barrington Countryside Park District

(vote for three):

R. Richard Lamkey

Jean Maddrell

John T. Rosene

Hollie Free

Cary Park District

Trustee: (six-year term, vote for two):

Mike Renner

Elizabeth Dunlap

Scott Hamann

Bonnie Hill

Crystal Lake Park District

(Three four-year terms, two two-year terms available. Term length to be determined by lottery. Vote for five):

Angel Collins

Eric Anderson

Michael Zellmann

Michael Walkup

Candy Reedy

William Schmauss

Richard Sexton

Bernard Van Ham

John Burton

Huntley Park District

(6-year term, vote for one):

None filed

Marengo Park District

(four-year term, vote for two):

William S. Weiss

LIBRARY DISTRICT BOARDS

Six-year terms unless noted

Algonquin Area Public Library District

(vote for three):

Lynn Hammerlund

Barrington Public Library District

(vote for three)

Denise Rouse

Charles A. White

Barbara Pintozzi

Carolyn Welch Clifford

(two-year term)

Peter R. Johnson

Cary Area Public Library District

(six-year term, vote for two):

Barbara Kalchbrenner

(four-year term, vote for one):

Margaret Myers

Fox Lake Public Library District

(vote for three)

Pamela Renaker

Kimberly A. Isaacson

Janet Genc

Fox River Grove Library District

(vote for two):

James McNutt

Sandra James

Huntley Area Library District

(four-year term, vote for four)

Ann Christiansen

Janice Schadt

Mitchell Baker

Donald Ayers

(two-year term, vote for two)

Victor Gaxiola

Kathleen Pilat

Johnsburg Public Library District

(vote for two):

Kathleen Kucik

Mary Jo Farrell

Marengo Public Library District

(vote for three):

McHenry Nunda Public Library District

(four-year term, vote for one):

Evelyn McMillan

Michelle Thennes

McHenry Public Library District

(vote for two):

Karen Doran

Paul Antens

Nippersink Public Library District

(four-year term, vote for three):

Linda Geng

Carol Hansen

Rural Woodstock Public Library District

(vote for two):

Wauconda Public Library District

(four-year term, vote for three):

Terry L. Stevig

Robert J. Jonak

FIRE DISTRICT BOARDS

Six-year terms unless noted

Algonquin-Lake In the Hills Fire District

(six-year term, vote for one):

Virgil “Corky” Corless

(two-year term, vote for one):

Kenneth Fishleigh

Norm Bemis

Cary Fire Protection District

(six-year term, vote for two):

Ronald Raupp

Edward Graafsma

Mark Guerra

(four-year term, vote for one):

Patsy Frits

Hebron-Alden-Greenwood Fire District

(six-year term, vote for one):

Anthony Scimeca

John Jacobson

(two-year term, vote for two):

Charles A. Terrell

Dale Valetine

Huntley Fire Protection District

(six-year term, vote for one):

Fred Olson

Marengo Fire District

(vote for one):

Walter Buteschoen

Gary Zickhur

Spring Grove Fire Protection District

(vote for two):

Russ Chambers

Edward Kattner

Harvey Petska

Heino Puidak

Wonder Lake Fire Protection District

(Six-year term, vote for two)

Doug Albrecht

Cheryl Hammerand

(Four-year term, vote for one)

Ralph Diedrich

Woodstock Fire/Rescue District

(vote for one):

Richard Menzel

Kane County

MUNICIPALITIES

Four-year terms unless noted

Village of Carpentersville

Village Trustee (vote for three):

Kent Baldwin

Sherry Dobson

Paul Humpfer

Frank Stoneham

Judith Sigwalt

James Frost

Laura Zambrano

Village of East Dundee

Village Trustee (vote for three):

John Cichowski

Jeff Lynam

Michael Ruffulo

Roger Ahrens

Village of Gilberts

Village Trustee (vote for three):

Bruce Erbeck

Jesse Garcia

William Lindoerfer

Patricia Mierisch

Village of Hampshire

Village Trustee (vote for three):

Orris Ruth

Ed Szydlowski

Village of Pingree Grove

Village President (4-year term, vote for 1)

Patrick Whalen

Verne “Bud” Wester

Wyman “Clint” Carey

Trustee: (2-year term, vote for two)

Melissa Klemencic

Ricky Popilek

Trustee (4-year term, vote for 3)

Stephanie Mett

Kraig Kilpatrick

Jon Peschke

Paulette Frank

Wendell Follman

Nicholas Otto

Steve Wiedmeyer

Village Trustee (two-year term, vote for two):

Melissa Klemencic

Ricky Popilek

Village Trustee: (four-year term, vote for three):

Stephanie Mett

Kraig Kilpatrick

Jon Peschke

Paulette Frank

Wendell Follman

Nicholas Otto

Steve Wiedmeyer

Village of Sleepy Hollow

Village Trustee (four-year term, vote for three):

Steven Wind

Dennis Fadula

Scott Finney

Village of West Dundee

Village Trustee (four-year term, vote for three):

Susan Berna

Margaret Jefferson

Andy Yuscka

Tom Price

Rebecca Gillam

PARK DISTRICTS

Six-year terms unless noted

Dundee Township Park District

(vote for two):

Erin Ann Peterson

John Meschewski

Jack Cronin

Thomas P. Steele

Hampshire Park District

(six-year term, vote for one):

Eric Peterson

(two-year term, vote for one):

Greg Stebbins

FIRE DISTRICT BOARDS

Six-year terms unless noted

Carpentersville/Countryside Fire Protection District

(vote for one):

East Dundee/Countryside Fire District

(vote for one):

John Bonkoski

LIBRARY DISTRICT BOARDS

Dundee Township Library District

(four-year term, vote for four):

Lenore McDonald

Mary White

Marge Skold

David Reece

Bill Stephens

Cathy Cichowski

Jane Gibb

Elizabeth Gade

Ella Johnson Memorial Library

(six-year term, vote for two):

Tracy Pierce

Robert Becker

Previous Page|1|2|3|4|5|6|Next Page

Get breaking and town-specific news sent to your phone. Sign up for text alerts from the Northwest Herald.

Reader Poll

How many games will the Bears win this season?
Seven or fewer
Eight
Nine or 10
11 or 12
13 or more